اگر من جای او بودم؟!

اگر حوصله کنید تا تصویر زیر بر صفحه‌ی نمایشگرتان ظاهر شود، پیکره‌ی زنی را می‌بینید که به دور خودش می‌چرخد. نکته در اینجاست که گاهی به چپ، گاهی به راست. اما حرکت زن تغییری نمی‌کند؛ این مغز من و شماست که فرمان می‌دهد حرکت‌ش را چگونه ببینیم. به ادعای دوستی که این تصویر را برای من فرستاده پژوهشگرانی در دانشگاه ییل پنج سال زحمت کشیده‌اند تا نشان دهند ما تصاویر را گاهی با نیمکره‌ی چپ مغز، و گاهی با نیمکره‌ی راست پردازش می‌کنیم و هم‌چنین مدعی‌اند آنها که می‌توانند بی چشم برهم زدن جهت چرخیدن این زن را عوض کنند نابغه‌اند! العهده علی الراوی.

به کدام سو می‌چرخد؟

 راست این است که هیچ ترفند و شعبده‌ای در کار نیست. در تصویر این زن حقیقت‌ای وجود دارد که حرکت اوست. من و شما واقعیت‌ای از این حقیقت ادراک می‌کنیم که مشخصا به خود ما و خرد ما بستگی دارد، حتی چندان/لزوما خودآگاه هم نیست. یعنی با عینیت‌ای روبه‌رو هستیم که از فرد به فرد دیگر، و حتی برای خودمان از زمانی تا زمان دیگر یکسان نیست. به عبارتی گاهی واقعیت حرکت زن در نزد ما از چپ به راست است و گاهی برعکس. بنابراین اگر گمان باطل ببریم که برداشت عینی ما ملاک حقیقت و عین حقیقت است، به چشم بر هم زدنی گمان باطلمان نقش بر آب می‌شود: همان زمان دیگری چرخش زن را درست برعکس ما می‌بیند، و لحظه‌ای بعد شاید خودمان هم زن را ببینیم که به سویی دیگر می‌چرخد. (و این تازه جز این است که اصل حقیقت در ذات خود متکثر و متلوّن است، چنان که نمی‌توان گفت حقیقت حرکت زن کدام است.)

پسِ این مقدمه‌ی طولانی، حرفی کوتاه دارم: در عجبم چگونه بسیاری، خودشان، دینشان، عقایدشان، مناسکشان، سلایقشان و برداشت‌هایشان را عین حقیقت می‌دانند؟ بی‌محابا تازیانه دست می‌گیرند، از برحق بودن خود و ناحق بودن دیگران سخن می‌گویند، بر هرچه جز خودشان می‌تازند و حتی به این روش و منش می‌نازند!

گاهی از خودم می‌پرسم اگر پیامبران، تنها باور به پلورالیسم و به رسمیت شناختن دانش هرمنوتیک را تبلیغ می‌کردند، بشر کم‌تر نمی‌کشت و کشته نمی‌شد، و بیش‌تر به حقیقت - همان حقیقت از ازل تا ابد متکثر به اندازه خرد ابناء بشر - دست نمی‌یافت؟!

هان؟ خدایا، هان؟!

/ 37 نظر / 4 بازدید
نمایش نظرات قبلی
داداشی

خوشحالم که شعور تو از پیامبران و خدا هم بیشتر است. ما را بگو که تا الان تو را دست کم گرفته بودیم. با تمام بار گناهی که خود دارم برایت طلب مغفرت کردم و می‌کنم.

مهدی

ما که هرچی زل زدیم فقط ساعتگرد می چرخید.

خدا

لااقل زر که میزنی درست بزن!!!!!! هان چیه ؟درست صحبت کن اینجا زن و بچه نشسته ! چه ربطی داشت به پیامبران ارسالی !!!! تقصیر بقال سر کوچه بود که تو درست شدی نه من ! (و نه هیچکدوم از پیامبرام !!!) [سوال] درضمن فکر کردی سوال امتحان نهایی پرسیدی نابغه؟ هان ؟ هان؟وقتی مردی به هم میرسیم [عصبانی]سفارش یه نیم سوزه حسابی برات دادم گذاشتم ته جهنم گفتم تهشم میخ بکوبن که حالشو ببری ![شیطان]

همون خانمه که داره می چرخه و می رقصه !

اسمم ساناز رقاصه : با [...] هام تموم حرفایی که باید میزدم را زدم!!! و از اینکه لخت و عریان جلوی خلق الله باید بچرخم از گشت ارشاد شرمنده !در مورد اینکه من کدوم سمت دارم میچرخم آی آدمای منحرف مگه خودتون خواهر و مادر ندارین ؟ خوبه یکی بیاد مامانتونو لخت و عور ورانداز کنه ؟برو به [...] نگاه کن من شوهر دارم و شوهر مو دوست دارم ! اگه ژتون میخوای باید بری ته صف .عدالت که باید رعایت بشه!؟ در ضمن اگه بتونین منو 3 بار به راست 6 بار به چپ7 بار به راست15 بار به چپ بچرخونین [...]تکرار مجدد این کار موجب [...] مجدد شماست ... گفته باشم .[سبز][گل][شیطان] ---------------------------------------------------- سرکار خانم ساناز رقاصه! به شخصه خیلی استفاده کردم از فرمایشاتتون، اما به احترام همون گشت ارشاد لاجرم مجبور به سانسور شدم! به خانومی(!) خودتون ببخشید!

دوست نه چندان قدیمی

آخر ژلورالیسم ترجمه شده و هرمنوتیک تبلیغ شده در ایران چیزی جز کفر و الحاد نیست نمونه های زنده زندش هم همین الان موجودند و در حال نوشتن اراجیف الحادیشون هستند به کجا میروی حسین وحدانی به کجا؟؟

خبرنگار معترض

شما چرا بی مقدمه می روید سر اصل مطلب؟به این معنی که ادم نمی فهمه منظورتان چه کسانی هستند.چرا یکدفعه سر از پلورالیسم در آوردید؟منظورتان از کسانی که مناسک ومراسم وعقیده خودشان را قبول دارند کیه؟ در ضمن در مورد پیامبران که همه دعوت به توحید ویکتا پرستی می کنند ودر امتداد هم حرکت می کنند ونه در مخالفت با هم بحث پلورالیسم به نظر منتفی میرسه.اختلاف از ما پیروان آغاز می شود.

روح الله

یک بار دیگر دست استکبار جهانی از آستین حسین وحدانی زد بیرون و ضمن اینکه یک تصویر قبیح را نشان جوانان چشم این مملکت داد،عین آمار در 124 هزار پیامبر خدا هم دخالت کرد.

مسافر

بسیارجالب بود