واژگانی که به تاراج رفتند

باید قورباغه‌ام را قورت بدهم و دعوتی را که مریم کرده اجابت کنم. دیر کردن و دست نگه‌داشتنم از سر این نیست که واژگانی ندارم که به تاراج تتاران رفته باشد؛ به این سبب است که آنچنان برده‌اند "الفاظم" که ترکان خوان یغما را! بنابراین دستچین کردن دو سه واژه از میان این‌همه واژه‌ی به یغما رفته، حقیقتا کار سختی است.

بچه‌تر که بودم چیزهایی بود که به صلاح نبود؛ خیلی چیزها. صلاح نبود شلوار لی بپوشم، صلاح نبود موهایم را فلان جور (مدل اختراع نشده بود در اوایل دهه 60) شانه کنم، صلاح نبود مدرسه فوتبال بروم، صلاح نبود پیانو یا هر ساز دیگری یاد بگیرم و الخ. بعدها بزرگ‌تر شدم و فهمیدم صلاح هم‌خانواده و زیرمجموعه واژه بزرگتری به نام مصلحت است. حوصله ندارم درباره مصلحت حرف بزنم. نه به صلاحم هست و نه به مصلحت‌م!

همان بعدها یک چیز جدید اختراع شده بود. عمل به تکلیف. این عمل به تکلیف حقیقتن چیز تکی بود: تو با نیت خیر(که خودش دنیایی داشت)گند می‌زدی و به جای درست کردن ابرو چشم را کور می‌کردی؛ اما چون وظیفه‌ات عمل به تکلیف بود، معذور و بلکه مأجور بودی؛ چرا؟ چون وظیفه‌ات عمل به تکلیف بود و نتیجه با خدا.

واژگان دیگری هم هست. اما نمی‌نویسم چون هرکدامشان ده-ده واژه دیگر به ذهنم می‌ریزند که به گند کشیده شده‌اند و خالی از معنی‌اند و نوشتن بعضی‌هایشان «سرِ سبز» می‌دهد بر باد! امیدوارم مریم این قلیل را از من قبول کند!

پیش‌ترها همین‌جا چیزی تقریبا در همین‌باره نوشته بودم؛ با عنوان زبان اعتماد و اعتماد به زبان؛ زبانی که به شدت ریاکارش کرده‌ایم. دوست دارم حوصله کنید و این نوشته‌ی دوران باحوصلگی‌ام را بخوانید.

/ 6 نظر / 180 بازدید
مریم

قبول می کنم! یه وقتی باید بنشینیم و همه اون واژه هایی را که هر کدوم ده ده واژه دیگر به ذهن میارن رو یه جایی بنویسیم و ثبت کنیم. خیلی این کار برای همه مون لازمه تا دست کم ببینیم چه بر ما رفته... نوشته زمان باحوصله گیت هم خیلی خوب بود. صداقت اش تو چشم ام فرو رفت!

ا.م.ح

خیلی خوب بود. جمله آخر بند دومت درخشان بود چون جمع کرد همه چیز را در چند کلمه. چقدر درد مشترک. چقدر کودکی یکسان. چقدر سختی مشابه.

پوریا

با شعر مرد تور به روزمو منتظر نظر

سارا

چرا اینقد ادبی شدی تو؟ جامع التواریخ زیاد خوندی؟ [چشمک]

Wondermage Gallery

سلام دوست عزيز [گل] گالري عکس Wondermage با بيش از 1100 تصوير با کيفيت در 11 بخش مجزا شما را به ديدن اين تصاوير دعوت مي کند. اميدوارم از تصاوير خوشتان بيايد و ما را از نظراتتان محروم نکنيد. در صورت تمايل Wondermage را با نامي دلخواه که مفهوم گالري را برساند در صفحه خود لينک کرده و به ما اطلاع دهيد تا به عنوان تشکري کوچک متقابلا در دايرکتوري ما لينک شويد. به دوستانتان هم اطلاع دهيد، شايد اوقات خوبي را در گالري سپري کنند. اميدوارم موفق باشيد و از تصاوير لذت ببريد.