اعترافات یک دایناسور (يا چگونه ياد گرفتم يک دهه پنجاهی پـ... نباشم)


پیش‌نوشت/
این نوشته طولانی را در جواب یادداشت نفیسه مرشدزاده در پرونده «ازدواج موقت»شماره ۱۲۲ هفته‌نامه همشهری جوان نوشته بودم. آنجا هم نویسنده، عین سیدرضا شکراللهی عزیز، دهه شصتی‌ها را نواخته بود! آن نوشته چاپ نشد البته؛ (چون ما دهه پنجاهی‌ها این‌جوری هستیم که چیزی را نخواهیم، چاپ نمی‌کنیم!) و حالا فکر می‌کنم شاید فرصت مناسبی برای نشرش باشد. اگر حوصله خواندن همه‌اش را ندارید، فقط دو بند آخر را بخوانید. همچنین قسمت‌های مربوط به ازدواج موقت گرچه لزوما به ماجرای خوابگرد ربطی ندارد، اما حذفش نکرده‌ام که به این بهانه خوانده شود.

جناب شکراللهی! من هم هم‌نسل شما هستم و با اجازه سرکار می‌خواهم داد بزنم بچه‌ها! شصتی‌ها و هفتادی‌ها! ما زندگی نکردیم. ما اصلاً زندگی کردن را بلد نبودیم. لاطائلات سر دادیم و اسمش را روشنفکری و هویت و دغدغه‌مندی و آرمان‌گرایی گذاشتیم؛ بی آن که به هیچ کدامشان برسیم. اصلاً تصوری از این مفاهیم نداشتیم که بخواهیم آن‌ها را به دست بیاوریم، اما صدایش را در نیاوردیم! ما فقط شعار دادیم؛ باد به گلو انداختیم؛ داد زدیم؛ و هر وقت به خنس خوردیم عین ترسوها ناله کردیم و ضجه زدیم و یا پای دشمن را وسط کشیدیم، یا پای  روزگار، یا پای شما را.

می‌خواهم اعتراف کنم آقایان جوان! خانم‌های جوان! ما گند زدیم! و بدترش این که هر وقت کم آوردیم گفتیم این کارها را داریم به خاطر شما می‌کنیم! ما وظیفه داریم نسل بعد را خوشبخت کنیم! اصلاً ما را زاییده‌اند که نگران شما باشیم!

ما دروغ می‌گفتیم و بدبختانه هنوز هم می‌گوییم. ما با خودمان است که مشکل داریم. با خودمان است که درگیریم. ازدواج موقت، هویت و اراده ملی، برخورد با مفاسد اجتماعی، تساهل و تسامح، آزادی‌خواهی مدنی و ... - خوب یا بد - جواب درست یا غلط ماست به مشکل خودمان. مثل معرکه‌ها و مضحکه‌های دیگری که خودمان برای خودمان راه انداخته‌ایم و تویش گیر کرده‌ایم و منتش را سر نسل بعدمان می‌گذاریم که «ما داریم مشکل شما را حل می‌کنیم و برایتان فیل هوا می‌کنیم و چه و چه».

(بچه‌ها، یک دقیقه رویتان را برگردانید!) شما را به خدا چهل و پنجاهی‌های عزیز! قضاوت کنید که ازدواج موقت و امثال آن، مشکلات  جوان‌های هفده هجده‌ساله است، یا زن‌ها و مردهای سی و سی‌وپنج‌ساله‌های ازدواج کرده و صاحب بچه و زندگی؟! پشت فرمان ماشین‌هایی که توی خیابان برای هر دختر و زنی – حتی چادری‌اش – بوق می‌زنند و چشم می‌چرانند، پسرهای بیست‌ساله نشسته‌اند یا مردهای سی‌وپنج و چهل ساله؟! خیانت و وفاداری، مشکل نسل امروز است یا نسل ما؟! عدم اطلاع از مسائل جنسی – حتی پس از سال‌ها زندگی مشترک زناشویی – بدبختی جوان‌های امروز است یا متأهلین دیروز؟! آخر جوان‌های امروز که از ما نخواسته‌اند مشکل روابط و جایگاه اجتماعی‌شان را حل کنیم؛ خواسته‌اند؟ اصلاً کی گفته آن‌ها مشکلی در روابطشان دارند؟ آن‌ها رابطه‌هایشان را خیلی مؤمنانه‌تر، محترمانه‌تر، باضابطه‌تر، شسته و رفته‌تر و با آگاهی‌ بیشتر شروع می‌کنند و ادامه می‌دهند یا تمام می‌کنند؛ بی‌اعتنا به گفتمان رسمی و حکومتی یا کمبود دانش و آموزش جنسی که دست من و شما و هم سن و سال‌های ماست و قربانش بروم دم به دقیقه هم عوضش می‌کنیم و سرش توی سر و کله هم می‌زنیم.

اصلاً بابا جان! چرا نمی‌خواهیم قبول کنیم که این مفاهیم کشف ما نیست؟! نسل امروز خودش مفاهیمی مثل آزادی‌های فردی و حریم خصوصی و حقوق شهروندی را پیدا کرده و بخشی از آن دارد ازش استفاده می‌کند، برای این که هم زندگی کند و هم پا از حریم‌هایش بیرون نگذارد. مگر نه این که مشهورترین چهره امروز ازدواج موقت، رفیق وبلاگ‌دار و 19ساله‌مان است که از 17سالگی دنبال این کار را گرفته و الان 200‌هزار نفر (بیشترش از دهه چهل و پنجاهی‌‌ها!) توی صف دارد؟! باز هم طبق عادت نسلی‌مان باید درباره چیزی که هست، نظر بدهیم که «هست یا نیست؟!» یا خیلی که واقع‌بینی به خرج بدهیم مدعی شویم که ما باید تعیین کنیم «باشد یا نباشد»؟!

بیایید دروغ‌گویی را کنار بگذاریم و شجاعانه اعتراف کنیم چند تا زن و شوهر از هم‌نسلی‌هایمان می‌شناسیم که بعد از گذشت سال‌ها در روابط زناشویی‌شان مشکل دارند. چقدر از زندگی‌های هم‌نسلی‌هایمان به این خاطر به هم خورده یا تلخ و سرد شده. اعتراف کنیم که حتی جرأتش را نداشتیم و نداریم این کمبود را به زبان بیاوریم، یا به خاطرش به مشاور و روان‌پزشک مراجعه کنیم.

سیدرضای عزیز! ماجرای ازدواج موقت فقط یک بهانه و مثال و مصداق است که ما یادمان بیفتد جوانی نکرده‌ایم و حالا از دیدن جوانی کردن نسل امروز لجمان گرفته‌است! به همین سادگی! چرا؟ چون ما وقتی به سن آن‌ها بودیم، دقیقه به دقیقه زندگی‌مان را می‌جنگیدیم: با نگهبان دانشگاه سرآستین کوتاه پیراهنمان! با پلیس توی خیابان سر این که چه نسبتی با بغل دستی‌مان داریم! با هم‌کلاسی‌مان سر این که او فاشیست بود و ما چپ یا بالعکس! با مادر و پدرمان سر جایی که می‌رفتیم و نواری که گوش می‌کردیم! هم‌زمان داشتیم با دنیا و مافیها هم می‌جنگیدیم! منظورم یک طیف و تفکر خاص نیست، نسل ما – چه بسیجی و حزب‌اللهی‌اش، چه لائیک و بی‌دینش، چه روشنفکر و سکولارش – فقط در حال جنگ بود، بی این که بداند برای چه. نتیجه‌اش این که نه وقتی باقی ماند، نه دل و دماغی، و نه راهی برای این که «زندگی» کنیم؛ زندگی! این مفهوم ظاهراً خیلی خیلی خیلی ساده، و برای نسل ما خیلی خیلی خیلی دوردست!

بدبختانه باید اعتراف کنیم ما از پس این همه جنگ، ارزش‌هایمان را هم از دست دادیم و حالا لجمان می‌گیرد که نسل امروز، خیلی بهتر از ما به آن‌ها باور دارد و به آن‌ها پایبند است، بدون این که درباره‌اش سخنرانی کند و شعار بدهد:
- ما «عبادت» را «ابزار» کردیم برای استخدام و پیروزی در انتخابات و تطهیر حزب و دسته‌هایمان، امروزی‌ها نمی‌کنند.
- ما گوش دنیا را با شعار «وفاداری» و «تعهد» و «مسؤولیت» کر کردیم و در زندگی زناشویی و کاری و اجتماعی‌مان «خائن» و «بی‌تعهد» و «دودره‌باز» بودیم، امروزی‌ها نیستند؛ دست کم شعار چیزی را که نیستند نمی‌دهند!
- خیلی از ما به پدر و مادرهایمان «شما» خطاب کردیم و اسمش را احترام گذاشتیم، اما یک عمر نفرت و دل‌آزردگی از آنچه می‌خواستیم باشند و نبودند را با خودمان کشیدیم، بهشان اعتماد نکردیم و در دل بی‌سواد و قدیمی و کهنه‌پرستشان فرض کردیم. نسل امروز ولی اگر خطابش به پدر و مادرش «تو» باشد (که نیست)  لااقل بغض و کینه‌ای از آن‌ها در دل نگه نمی‌دارد.

آسیدرضا که جبهه هم رفته‌ای! گاهی فکر می‌کنم اگر روزی دوباره ایران ما درگیر جنگی بشود، کی می‌رود بجنگد و از کشور دفاع کند؟ ما و نسل ما؟! ما که با سریش چسبیده‌ایم به پول و قدرت و شهوت، و یقه دنیا را سفت چسبیده‌ایم که حقمان را پس بدهد؟! حاشا و کلا! کار کار ما نیست هم‌نسلی عزیز! کار همین نسل امروز است که ما ناجوانمردانه اسمشان را گذاشته‌ایم سیب‌زمینی و بی‌رگ و بی‌بخار؛ که نیستند. همان طور که هفده هجده‌ساله‌های 59 و 60 نبودند و جانشان را سر دستشان گرفتند و جبهه رفتند. اما ما و نسل ما چه کرد؟شروع کردیم به اسم ساختن دنیا توی سر و کله هم زدن؛ بعدش که دیدیم عوض کردن دنیا که پیشکش، زندگی خودمان را هم نمی‌دانیم چه بکنیم، غر زدنمان شروع شد؛ بعد آن‌هاییمان که می‌توانستند جمع کردند و رفتند آن‌ور آب‌ها، آن‌ها که دستشان می‌رسید به جایی چنگ زدند که  حقشان را از دولت و ملت بالا بکشند، مایی که دستمان به چیزی نرسید غر زدنمان را ادامه دادیم و هر روز یکی را قهرمان ملی‌مان کردیم و بعد پایینش کشیدیم.

این مایی که ذره‌ای عقلانیت و اعتماد در کارهایمان نبوده و نیست (در رأی دادن و انتخاب‌هایمان، در تصورات سیاسی‌مان، در انتخاب رشته‌های تحصیلی‌مان، در رفتارهای اجتماعی‌مان، در سرمایه‌گذاری‌های اقتصادی‌مان) چند تا هنجار عاقلانه تعریف کرده‌ایم که حالا مدعی‌ تشخیص عقلانیت و مسوولیت و قابل اعتماد بودن نسل بعد هستیم؟!


تو که از نسل جبهه رفته‌ای بگو: ما به بسیجی‌های ابتدای جنگ شبیه‌تریم یا امروزی‌ها؟! یا نکند واقعاً فکر می‌کنی ملاک شباهت باید قیافه ظاهری‌مان باشد؟! آن‌هایی که وقتی آمریکا به افغانستان و عراق حمله کرد، هر جا نشستند با حسرت از رؤیای ایران آمریکایی گفتند، از نسل ما بودند یا از نسل امروز؟!

نسل امروزی‌ها عین آب می‌مانند؛ وقتی سنگی، صخره‌ای٬ یا هر چیز احمقانه‌ای مانعشان می‌شود، نه بر می‌گردند و جریان حرکتشان را معکوس می‌کنند، نه می‌ایستند به دعوا و کتک‌کاری و به گلاویز شدن. به جایش راهشان را کج می‌کنند و از یک جای دیگر جاری می‌شوند. آرمانشان این نیست که صخره‌ها را در هم بکوبند و سنگ‌ها را از جا بکنند و دنیا را عوض کنند. خیال برشان نداشته که «رسالت»شان تغییر دادن دنیا است. همین طور که شاد و شادابند و جست و خیز می‌کنند و آواز می‌خوانند، راهشان را هم می‌روند. آخ چه لج‌درآور است که ببینی تمام روزهای پرانرژی نوجوانی و جوانی‌ات بیخودی سر بدیهیات می‌جنگیدی، خودت را می‌کشتی که «همه‌چیز» را به «همه‌کس» اثبات کنی، و آخرش نه چیزی تغییر می‌کرد و نه چیزی برای خودت باقی می‌ماند؛ در حالی که راه‌هایی به این سادگی وجود دارد که برخلاف کارهای تو، نتیجه هم می‌دهد! آخ چه لجت می‌گیرد!

سرنوشت ما - مثل دایناسورها -انقراض است جناب شکراللهی! نه به خاطر این که خیلی و باحال و آرمان‌گرا هستیم؛ فقط به این دلیل ساده که دایناسورها زندگی کردن بلد نیستند، نه روی زمین، نه با همدیگر! (خیال هم برمان ندارد: فسیل دایناسورها را از زیر خاک پیدا می‌کنند، نه عرش اعلی!)
فقط می‌ماند یک چیز، که آیا نسل دایناسوری ما هنوز این‌قدر شرافت دارد که موقع دست و پا زدن، موقع تکه‌پاره کردن هم‌نوعانش و موقع از پا در آمدن و به خاک افتادن، دیگران را زیر دست و پای خودش له نکند؟!

/ 16 نظر / 81 بازدید
نمایش نظرات قبلی
مهرداد

عالی بود

خوب بود. خیلی خوب بود. حالا چه باید کرد؟ حالا که مثل خر گیر کرده ایم توی همین گنداب؟ ها؟

رضا

حالا که همه دارن اينجا اعتراف می کنن که چه گ.ه.ی ماليدن به روزگار متولدين ۶۰ به بعد و خودشون «هم» چه موجودات مزخرفی هستن ما هم هوررررااااا سر می ديم و می‌گيم «هم» زنده باد کشيش حسين! ياد کليسای سر ويلا افتادم و اتاق اعتراف. کريسمستون هم مبارک.

saaede

سلام .جالب بود .هی این خصوصیات نسل امروزی ها رو میخونم هی تعجب میکنم . ( همین طور که شاد و شادابند و جست و خیز می‌کنند و آواز می‌خوانند، راهشان را هم می‌روند.)ما واقعااینطوری هستیم؟عجب!خودمان هیچ خبر نداشتیمD:

saaede

اما رفیقم ،باگ مورن ،میگه:"همه ی نسلها برباد رفته اند. اصلا علامت یک نسل همینست که برباد رفته است .وقتی آدم این را احساس نکند پیداست که کارش پاک خراب است .نسلهایی که برباد رفتگی خود را حس نمی کنند در گه خفه شده اند .فرزندان من!، ما به کلی در مانده ایم. وقتی میگویم به کلی ،تعارف نمی کنم. به کلی کارمان خراب است واین علامت آن است که هنوز آتشی در ما هست ومی توان امیدی داشت."

یک نفر

خدا به سر شاهده که اين چهار تا نظر رو اشتباهی پاک کردم، يعنی به جای تاييد کردن زدم پاک! و اين هم فحوای اون چهار نظر: لیلا شرافتی (دو نظر): (خیلی مختصرش اینکه) تو در شرایطی نیستی که خودت رو با شصتی‌ها مقایسه کنی./ خودت رو قاطی بزرگتر از خودت نکن./ تو کچلی./ چرا فکر می‌کنی که ما از آنها توقع داریم مثل ما باشن؟ اونها اصلن نمی‌تونن مثل من باشن. {و یه عالمه فحش و فضیحت و بحثای مهم دیگه} بهزاد (صاحب وبلاگ غرولند): سلام دايناسو... ببخشيد حسين! خيلی خوب بود و اينا و لينکت هم اضافه شد. {ممنون} سعيده (صاحب وبلاگ می‌دانم، باید افکارم را...): دنبال هولدن کالفيد نيستيم، فعلن دنبال سيمور گلس هستيم، راست‌تي، بعد از اين که اونو به مامانم گفتم پشيمون شدم، ولی دير شده بود. {چی بگم والله}

پريسا

سلام اعترافات از اين دست خيلی جنم ميخواد.درود بر شما......... کاملن باهات موافقم. از طرف يک پنجاهی

ب.ش

گريز را...!

پادین

بابا معرفت. یک وبلاگ نویس غیرعقده ای پیدا شده اینجا!!