تهران شهر عجيبی است. عصر يک روز جمعه بهاری، آدم‌های هر محله را ممکن است توی کوچه خيابان محل سکونتشان ببينید؛ توی اميرآباد و يوسف‌آباد با لباس رسمی و ظاهری اتوکشيده، توی منيريه و اميريه مرتب و پيراهن پوشيده اما با زيرشلواری، توی جواديه يا کوچه‌پسکوچه‌های خيابان مرتضوی و هاشمی با زيرپيراهنی، توی نظام‌آباد و سيزده آبان هم شايد لخت، با شلوارک مامان‌دوزی به پا!

همسايه‌های اميرآبادی که سن‌وسالی هم ازشان گذشته، عصاقورت‌داده از سياست حرف می‌زنند و با جديت سرشان را به نشانه تاييد تکان می‌دهند. اميريه‌ای‌ها ماست و سبزی و تخم‌مرغ به دست، از گران شدن بنزين و کرايه تاکسی می‌گويند و اين آخری‌ها در حالی که پنچری لاستيک ماشين‌شان را می‌گيرند ماجرای ناموسی ديروز را بی‌پروای کلماتی که به دهانشان می‌آيد برای هم تعريف می‌کنند.

فردا صبح، شنبه و روز اول کار، همه اين آدم‌ها که فرهنگ و سنت و اجتماعشان هيچ سنخيتی با هم ندارد، سوار يک اتوبوس و تاکسی و مترو می‌شوند، توی يک شهر با پليس راهنمايی و رانندگی سر و کار پيدا می‌کنند، همگی شماره ۱۱۸ را برای پرسيدن يک شماره تلفن و ۱۱۰ را برای فوريت‌های پليسی می‌گيرند و به يک سازمان شهرداری و آب و فاضلاب و مخابرات مراجعه می‌کنند.

فکر می‌کنم اداره چنين شهری کار حضرت فيل است! فقط همين يک قلمش که چه رسانه‌ای می‌تواند با مردمی اين‌همه گونه‌گون و متفاوت ارتباط برقرار کند و پيام‌های ضروری اداره درست شهرشان را به شکلی موثر به‌شان برساند، سوالی است که عملا بی‌جواب مانده است.

/ 11 نظر / 5 بازدید
نمایش نظرات قبلی
حدیث

کی مث شهر کوچيک من/هنوز برام خاطره سازه؟

سيمين صدوقی

از مطالب جالبی که راجع به شهر می نويسين سپاسگزارم. کاش اينايي که پيغام می ذارن يه کم تو رويه شون تجديد نظر می کردن.ميشه معنی اين شعرها و ربطشونو به مطالب بگن؟

کفشدوزک خانوم

بيا و يه متن تازه بنويس...يه متن خوب...یه متن دوست داشتنی...متنی دیگر..متنی بهتر..متنی که مثل هیچ متنی نیست..حرفایی که مال خودت باشه..که خيلی مال خودت باشه..که آدم باورش بشه تو واقعا بلدی بزنی به سيم آخر !

یک نفر

يه باره بگو بيا و بزن به سيم آخر ديگه، پينه‌دوز خانوم!

آزاده

به جهنم که تهران شهر عجيبيه اگر قرار باشه مدتها اين صفحه رو باز کنم و ببينم نوشتی تهران شهر عجيبيه!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

ناصر

تو هنوز از اين کثافت کاری ها و نامردی هات دست برنداشتی؟

زنبورک

حضرت فيل از عهدش بر ميآد.فکر ميکنی ۱۳۷ برا چی را افتاد؟