جنگ هسته‌اي و رسانه‌هاي از پيش باخته ما

در جنگي که بر سر پرونده  پرونده هسته‌اي ما درخواهد گرفت - چه سياسي يا اقتصادي باشد، چه نظامي - رسانه‌هاي رسمي ما از پيش باخته‌اند؛ چه آن‌ها که هميشه در موضع حداقلي نگه داشته شده‌اند و مجبورشان کرده‌اند وارد بعضي حوزه‌ها نشوند، چه آن‌ها که قرار بوده جور بقيه را هم بکشند و از کانال رسمي مردم را هدايت(!) کنند.
نتيجه‌اش اين که فرداي ارجاع پرونده ايران به شوراي امنيت، هيچ روزنامه‌اي جرأت نمي‌کند اين را - مهم‌ترين موضوع اين دو سال و نيم گذشته را - تيتر کند!
تلويزيون هم که قربانشان بروم! روزي که هشدار مي‌داديم اين‌قدر ماجراي فلسطين را دستمالي کرده که ديگر براي کسي ارزش خبري ندارد، کسي نبود که گوش کند. وقتي هرروز توي دوجين بخش خبري، خبر از بروز فاجعه در سرزمين‌هاي اشغالي بدهي، ديگر کسي برايش فرقي نمي‌کند که امروز يک آدم کشته شده يا يک شهر آدم. نتيجه اين که در تهران راهپيمايي حمايت از انتفاضه برگزار مي‌شد با پنج‌هزار نفر آدم، توي شارجه و ابوظبي با دويست‌هزارتا!

حالا آن‌ موقع مساله فلسطين بود و آبروي نظام، حالا حرف امنيت ملي است و موجوديتش! حالا است که ناکارآمدي رسانه ملي خودش را به رخ حضرات مي‌کشد؛ رسانه‌اي که موضوع انرژي هسته‌اي را طوري با سانسور و کليشه و کلي‌گويي به گند کشيد که حالا سر از جوک‌ها و اس‌ام‌اس‌ها در آورده و هرچي راديو و تلويزيون داد مي‌زنند که اين بار واقعا گرگ آمده و گله را دارد مي‌چاپد، کسي باور نمي‌کند؛ خيلي هم برايش مهم باشد مي‌رود سراغ ماهواره و راديو و اينترنت.

اين يکي را هم داشته باشيد که شاهکار است:
يک‌شنبه گذشته روزنامه همشهري در ستون "بازي" صفحه 24‌اش، ذيل معرفي بازي Snipr Elite مي‌نويسد "شما  در نقش يک تيرانداز آمريکايي بايستي تک‌و‌تنها به قلب دشمن بزنيد و ..." انگار نه انگار که وضعيت سياسي و امنيتي ما چگونه است و دشمن اول ما در پرونده هسته‌اي کيست!
توي پرانتز: نگوييد که توهم توطئه دارم يا همه‌چيز را با هم قاطي کرده‌ام يا حرف‌هاي قديمي مي‌زنم و دنياي امروز آن قدر ليبرال است که دوتا کشور مي‌توانند دشمن سياسي و دوست فرهنگي باشند؛ با عرض احترام، پاسخ مي‌دهم که اين ديدگاه کبکي است که کله‌اش را کرده توي برف و مي‌گويد ضرب‌المثل‌ها قديمي شده‌اند. ما در حال جنگيم و براي بچه‌آهوي توي جنگل، ممکن است يک اشتباه کوچک آخرينش باشد. - پرانتز بسته.
البته کسي توقع ندارد که همه ستون‌ها و مطالب روزنامه را سردبير بخواند؛ مخصوصا صفحات داخلي را. هرکسي که در روزنامه کار کرده باشد مي‌داند که نويسنده‌هاي ستون‌هاي جانبي و صفحات لايي فقط درباره روند و کليات ستونشان با سردبير صحبت مي‌کنند و بقيه کار بيشتر به عهده خودشان است و اين موضوعي طبيعي است. اما اتفاقا مشکل همين‌جا است که اين نويسندگان، الفباي روزنامه‌نگاري را نمي‌دانند و اگر نسبت فک‌وفاميلي هم در کار نباشد، با جملاتي نظير "فلاني خيلي خوش‌فکره" و "اطلاعاتش خوبه" و "قلمش بد نيست" وارد تحريريه شده‌اند. انگار که يکي را چون خوب روپايي مي‌زند يا بلد است با توپ شيرين‌کاري کند آورده باشند توي تيم ملي.

در هر روزنامه چندتا از اين نويسنده‌ها را مي‌توانيد پيدا کنيد که بداند ارزش‌هاي خبري چيست يا  درج منبع خبر چه اهميتي دارد؟ من ادعا مي‌کنم در هر کدام از روزنامه‌هاي فعلي کمتر از انگشتان دو دست پيدا مي‌کنيد. البته معلوم است که چنين چيزي در روزهاي تمرين و بازي با شاهين دارقوزآباد ضربه چنداني به تيم نمي‌زند، اما وقتي تيم با برزيل مسابقه دارد، يک تکل نابجا مي‌شود پنالتي و يک پاس اشتباه مي‌شود گل براي حريف.

حاکميت، هيچ رسانه معتمدي درباره مساله هسته‌اي براي مردم ندارد. اين خطر - به نظر من - بيش از هرخطري نظير تحريم و قطعنامه ما را تهديد مي‌کند.

پ.ن(بي‌ربط؟)
اميدوارم اين سوتي شرقي‌ها:«خريد شب عيد به اندازه پرسش هاى اصيل فلسفى اهميت دارد. چنان نكبتى سرتاسر زندگى ات را مى گيرد كه ترجيح  مى دهى بروى قدس را آزاد كنى، اما از اين دكان به آن دكان راه نيفتى.» کار دستشان ندهد و در روزنامه‌شان را تخته نکند. اين هم در راستاي همان نقد بالا به چينش تحريريه‌ روزنامه‌هاي ما؛ گرچه اين يکي کار ميرفتاح است که خير سرش استخواني توي مطبوعات ايران ترکانده.

پ.ن(بي‌ربط؟)
با خواندن اين چه حالی می‌شويد؟ باز هم فکر می‌کنيد وقتی چنين غضنفرهايی توی تيم وجود دارند، نگران شدن را بايد به حساب توهم توطئه گذاشت؟ 

 

/ 12 نظر / 17 بازدید
نمایش نظرات قبلی
حدیث

و تيتر سبز و قالب مشکی و نقد مجمل از انعکاس رسانه ای رويدادهای سياسی روز را به قلم حسين وحدانی عليه الرحمه پاس می داريم...

مريم

بابا مبارکه قيافه جديد وبلاگ! مثل اينکه امتحانتو خيلی خوب دادی آقای وحدانی!

سارا

از وقتی حرف جدی می زني نميشه برات کامنت گذاشت

marjan

بابا قالب.... مي بينم سال جديد و قالب جديد... خيلي خوشگل شده. مباركه

sahar

وای آقای رئيس چقدر جدی شدی ! هی حرفای مهم مهم ميزنيد.

کفشدوزک خانوم

به جای این که بشینی عکس کارتونای بچگیت و با دوستت تماشا کنی به وبلاگت برس!!

سلام به ناممکن

سلام ... اون بی ربط های داخل پرانتزت منو کشته ... در ضمن : این جا : آسمان ؛ من : غزل ؛ حال : خیلی خیلی خیلی خوب ... اگه بی ربط بود ، ببخشید !!

hnl fhphg

نگران نباش اشنا پيدا ميکنيم پروند رو می کشيم بيرون!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!