در ستایش هرج و مرج

التقاطی از همان وقت‌ها که من بچه بودم یک فحش بود و انگاری هنوز هم هست. تو یا باید این‌وری باشی یا آن‌وری. یا سفید یا سیاه. یا اهل جنت یا اهل سعیر. یا تسلیم یا سرکش. یا با ما یا بر ما. التقاطی یعنی هرزه در باور و ایمان. یعنی فاحشه‌ی اعتقادی. یعنی این که تو هر باوری را که بخواهی - از هر مسلک و مرامی که باشد - در بستر ذهن و دلت راه می‌دهی و پروای خط قرمزهای متعصبانه‌ای را که مرز توی مسلمان (یا هر چیِ دیگری) را از آدم‌های دیگر جدا می‌کند نداری.

اما این کلمه از همان وقت‌ها هم حس خوبی بهم می‌داد. ا ل ت ق ا ط  برایم طنین خوبی داشت. پر بی‌راه نبود که یک‌جورهایی حس می‌کردم این کلمه‌ی من است؛ مال من است.

حالا با قاطعیت می‌گویم که من التقاطی‌ام و التقاط را نه فحش و ناسزا، که نوع انتخاب‌شده‌ی آن را حتی امتیاز می‌دانم. التقاط را عرب به معنای دانه برچیدن به کار می‌برد؛ چه چیزی عاقلانه‌تر و عادلانه‌تر از این که از هرچیز بهترین را برچینی و در چنته کنی؟ من دوست دارم نماز بخوانم اما از تماشای رقص هم لذت می‌برم. قرآن را کلامی فاخر و آسمانی می‌دانم اما زندگی بی‌موسیقی برایم از مردن بدتر است. عاشق عاشورا و حماسه‌ی اسطوره‌ای به یگانگی و جاودانگی حسین‌بن‌علی ام، اما دینم را در شماره‌های تحریر‌الوسیله‌ها و توضیح‌المسائل‌ها نمی‌جویم. البته و همچنین این ادعا را ندارم که این‌جور زندگی کردن درست‌تر است از فلان‌جور یا بهمان‌جور. یعنی که نسخه‌ی خودم را برای کسی نمی‌پیچم و خیال برم نداشته که، بهتر از دیگران می‌دانم چه باید بکنند و چه نکنند.

اما در هر دو گروه - دین‌داران متعصب و بی‌دینان سرسخت - این التقاط خوش‌آهنگ کماکان ناسزاست. خوش دارند که تو را با مهر التقاط، بی‌تعصب، هوس‌ران، منحرف یا متزلزل بدانند. خوش دارند که انگی بهت بچسبانند و خلاص.

بهتر.

/ 10 نظر / 24 بازدید
دامون

سلام به نظر من این روش از هر دو روش یاد شده !! [نیشخند] بهتره منم اینطوریم

ریحانه

صد بار اگر توبه شکستی باز آ این درگه ما درگه نومیدی نیست عقیده و باور داشته باش

رضا

چه عجب!

به ناز

اینجا بوی نای محافظه کاری میدهد یا شامه ی من ضعیف شده حسین؟

صاعقه

من هم با بهناز موافقم. این پست نبود آن که باید باشد، حسین! می شه بزنی به آخر واقعی سیم؟

رضا

جالبه برام که بدونم چطور می‌شه آخر سیم افراد رو فهمید. شرایط یک پست رو نوشتن چیه؟ کمی سطح دیالوگ ها رو بیارید پایین تا ما هم متوجه بشیم. البته اگر لطف بفرمایید.

نگار نوجوان

هوم. همیشه برام عجیب بودن آدم هایی که یا سرسختانه دین رو نفی می کردن یا سرسختانه بهش می چسبیدن. همین التقاطی ها برایم طبیعی تر به نظر میان.

صادقانه بود به دلم نشست...

میثم

با یک انگ به دنیا آمده ایم انگ آدمیزاد بودن خدا کند با انگ آدم بودن هم از دنیا برویم